بازنگری در نتايج رشته حسابداري مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر   
دوشنبه ، 16 ارديبهشت 1392 ، 11:35

بازنگری در نتايج رشته حسابداري

*عبداله آزاد

آزمون سراسري دكتري، براي سومين بار برگزار شد. سه آزمون برگزار شده، براي رشته حسابداري گرفتار آزمون و خطا بوده و هرسال نسبت به سال پيش تغيير كرده است. در سال نخست، از دروس تخصصي رشته حسابداري، تنها تئوري حسابداري در آزمون دكتري سهم داشت و از دروس تخصصي ديگر خبري نبود. افزون براين، ضريب اين درس با دروس غيرتخصصي مانند زبان عمومي و آمار و روش تحقيق برابر بود و در آن سال سهم تخصص در قبولي اندك بود.

در سال دوم، مجموعه دروس تخصصي اين رشته، شامل رياضيات و آمار با 30 پرسش، حسابرسي با 10 پرسش، حسابداري مديريت با 10 پرسش و تئوري حسابداري با 10 پرسش بود. رياضيات و آمار، در دوره كارشناسي حسابداري از دروس پايه است؛ نه تخصصي. در دوره كارشناسي ارشد نيز گاهي به عنوان پيش نياز ارائه مي‌شود و درس تخصصي نيست؛ اما در كنكور دكتري تخصصي شده و با چه نسبتي از پرسش‌ها! درسال دوم پنجاه درصد از پرسش‌هاي تخصصي، به اين درس اختصاص داشت و چنين تركيبي از پيش اطلاع رساني نشده بود.

با اين تركيب، اگر كسي تنها به رياضي و زبان عمومي مسلط بود؛ براي پذيرش در مرحله نخست و راهيابي به مصاحبه، به دروس تخصصي نياز چنداني نداشت. پرسش‌هاي حسابرسي نيز طبق دفترچه راهنما، قرار بود در سطح كارشناسي باشد؛ ولي تركيبي از دروس كارشناسي و كارشناسي ارشد بود. البته چنين تركيبي نيكو بود ولي بايد اطلاع‌رساني مي‌شد.

اما سال سوم، گرچه در سال سوم شمار پرسش‌هاي رياضيات و آمار به 15 كاهش يافت و نسبت پرسش‌ها تعديل شد؛ بازهم اين درس تخصصي تلقي شد. درباره حسابرسي هم همان مطلب سال پيش تكرار شد ولي كمرنگ‌تر

آخرین بروز رسانی مطلب در شنبه ، 11 خرداد 1392 ، 14:42
 

اعلانات

حسابدار باید در حرفه خود صادق و منافع عمومی را بر منافع شخصی ترجیح دهد

ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست