آغاز فعالیت کمیته‌های حسابرسی ناشران، مسوولیت‌ها و انتظارات مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر   
دوشنبه ، 16 ارديبهشت 1392 ، 11:34

آغاز فعالیت کمیته‌های حسابرسی ناشران، مسوولیت‌ها و انتظارات

 

*دکتر یحیی حساس یگانه

**مسعود غلام‌زاده لداری

آغاز سخن

بی‌تردید یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌های نظارتی هیات‌مدیره شرکت‌ها، نظارت بر فرآیند گزارشگری مالی و ارائه گزارش‌های مالی منصفانه و مطلوب است. هیات مدیره معمولا بخشی از این مسوولیت خطیر را به کمیته حسابرسی، که یکی از کمیته‌های زیرمجموعه هیات مدیره است، تفویض می‌کند.

سازمان‌ بورس و اوراق بهادار پیرو ابلاغ دستورالعمل کنترل‌هاي داخلي ناشران پذيرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ايران و نیز لزوم اعلام اقدامات انجام شده در خصوص رعایت دستورالعمل کنترل‌هاي داخلي ناشران پذيرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ايران، خواستار افشای مشخصات کمیته حسابرسی و واحد حسابرسی داخلی شرکت‌ها به منظور انتشار به عموم از طریق سامانه کدال تا پایان بهمن 1391 شده بود که بسیاری از ناشران اقدام به افشای این اطلاعات كردند. در اجراي ماده10 دستورالعمل کنترل‌های داخلی برای ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، منشور کميته حسابرسي نیز در بهمن ماه 1391 به تصویب هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید که از تاریخ تصویب، لازم‌الاجرا است.

با تصویب منشور کمیته حسابرسی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، فرآیند تشکیل کمیته حسابرسی در این شرکت‌ها در حال انجام است و سال جدید را می‌توانیم نخستین سال نمایش رسمی کمیته‌های حسابرسی در بازار سرمایه ایران برشماریم. اگرچه تشکیل این کمیته‌ها در ذات خود ارزشمند است و تجربه نشان داده است که این گونه ابداعات در بازار سرمایه ایران در بلندمدت مفید واقع می‌شود، اما بهتر آن است که اعضای هیات مدیره شرکت‌ها هر چه زودتر با اتخاذ تدابیر موثر، که در این نوشته به برخی از آنها اشاره می‌شود، زمینه‌های بهره‌مندی سهامداران و سایر ذی‌نفعان از استقرار این کمیته‌ها را فراهم آورند و گام نخست را درست و دقیق بردارند.

جایگاه کمیته حسابرسی

آخرین بروز رسانی مطلب در شنبه ، 11 خرداد 1392 ، 14:44
 

اعلانات

حسابدار باید در حرفه خود صادق و منافع عمومی را بر منافع شخصی ترجیح دهد

ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست