بازنگری در نتايج رشته حسابداري مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر   
يكشنبه ، 15 ارديبهشت 1392 ، 08:45

بازنگری در نتايج رشته حسابداري

*عبداله آزاد

آزمون سراسري دكتري، براي سومين بار برگزار شد. سه آزمون برگزار شده، براي رشته حسابداري گرفتار آزمون و خطا بوده و هرسال نسبت به سال پيش تغيير كرده است. در سال نخست، از دروس تخصصي رشته حسابداري، تنها تئوري حسابداري در آزمون دكتري سهم داشت و از دروس تخصصي ديگر خبري نبود. افزون براين، ضريب اين درس با دروس غيرتخصصي مانند زبان عمومي و آمار و روش تحقيق برابر بود و در آن سال سهم تخصص در قبولي اندك بود.

در سال دوم، مجموعه دروس تخصصي اين رشته، شامل رياضيات و آمار با 30 پرسش، حسابرسي با 10 پرسش، حسابداري مديريت با 10 پرسش و تئوري حسابداري با 10 پرسش بود. رياضيات و آمار، در دوره كارشناسي حسابداري از دروس پايه است؛ نه تخصصي. در دوره كارشناسي ارشد نيز گاهي به عنوان پيش نياز ارائه مي‌شود و درس تخصصي نيست؛ اما در كنكور دكتري تخصصي شده و با چه نسبتي از پرسش‌ها! درسال دوم پنجاه درصد از پرسش‌هاي تخصصي، به اين درس اختصاص داشت و چنين تركيبي از پيش اطلاع رساني نشده بود.

با اين تركيب، اگر كسي تنها به رياضي و زبان عمومي مسلط بود؛ براي پذيرش در مرحله نخست و راهيابي به مصاحبه، به دروس تخصصي نياز چنداني نداشت. پرسش‌هاي حسابرسي نيز طبق دفترچه راهنما، قرار بود در سطح كارشناسي باشد؛ ولي تركيبي از دروس كارشناسي و كارشناسي ارشد بود. البته چنين تركيبي نيكو بود ولي بايد اطلاع‌رساني مي‌شد.

اما سال سوم، گرچه در سال سوم شمار پرسش‌هاي رياضيات و آمار به 15 كاهش يافت و نسبت پرسش‌ها تعديل شد؛ بازهم اين درس تخصصي تلقي شد. درباره حسابرسي هم همان مطلب سال پيش تكرار شد ولي كمرنگ‌تر.

چند روز پس از آزمون دكتري 1392، پرسش‌ها در سايت‌ها و وبلاگ‌هاي مختلف درج شد و شركت‌كنندگان به آن دسترسي يافتند. از اين‌رو، با رديابي پرسش‌ها و پاسخ‌ها در متون تخصصي و يافتن پاسخ‌هاي درست، تعيين درصد پاسخ‌هاي درست ممكن شد.

اكنون، نتيجه اعلام شده، ولي نتايج آزمون با آنچه كه از رديابي پاسخ‌ها به دست آمده ناهمگون است. نويسندگان اين نوشتار، پس از شنيدن اين مطلب از چند تن از دوستان، به‌طور مستقيم و غيرمستقيم از شمار زيادي از شركت‌كنندگان در آزمون نظرخواسته‌اند و تقريبا تمامي آنها از فاصله بسيار نتيجه و پيش‌بيني شگفت‌زده

شده بوده‌اند

آخرین بروز رسانی مطلب در شنبه ، 11 خرداد 1392 ، 14:44
 

اعلانات

حسابدار باید در حرفه خود صادق و منافع عمومی را بر منافع شخصی ترجیح دهد

ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست