اجراي دستورالعمل كنترل‌هاي داخلي از ديدگاه حسابداري مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر   
شنبه ، 14 ارديبهشت 1392 ، 15:19

اجراي دستورالعمل كنترل‌هاي داخلي از ديدگاه حسابداري 

 

بخش پایانی

*عباس وفادار

در بخش اول این نوشتار به اشکالات مندرج در دستورالعمل کنترل داخلی سازمان بورس که مانع از اجرایی شدن آن می‌گردد، پرداخته شد.

در بخش دوم و سوم آن نیز به 9 تهدیدی که در اجرای دستورالعمل و در فرآیند مستند سازی، ارزیابی و آزمون کنترل‌های داخلی حاکم بر گزارشگری مالی پیش روی شرکت‌های بورسی و فرابورسی قرار دارد و اکثر این شرکت‌ها تدبیری برای مواجهه با این تهدیدها در سال 1391 اتخاذ نکرده‌اند و این موضوع که اساسا این شرکت‌ها ابزار لازم برای این کار را در اختیار ندارند، اشاره شد. همچنین گفته‌ شد که در این شرایط، با توجه به موارد پیش‌گفته و موضع جامعه حسابداران رسمی ایران مبنی بر عدم امکان انجام حسابرسی کنترل داخلی تا زمان تدوین استاندارد مربوطه توسط سازمان حسابرسی، الزام شرکت‌های بورسی و فرابورسی به ارائه گزارش کنترل‌های داخلی برای سال 1391 هیج فایده‌ای نخواهد داشت و صرفا منجر به ارائه گزارش‌هایی بی‌خاصیت و حتی گمراه کننده و از همه مهم‌تر، لوث شدن این موضوع بسیار مهم می‌شود که تاثیر منفی بر قابلیت اجرای صحیح آن در آینده خواهد داشت. در آخرین بخش این نوشتار، به ارائه پیشنهادهایی با هدف کمک به اجرایی شدن درست و صحیح دستورالعمل کنترل‌های داخلی سازمان بورس می‌پردازیم. این پیشنهادها به شرح زیر است:

1. اجرای این دستورالعمل به مدت یک سال به تعویق افتد.

2. اصلاحات لازم به منظور حل اشکالات دستورالعمل با استفاده از نظرات جامعه حسابداران رسمی ایران که به برخی از آنها در بخش اول این نوشتار اشاره شد، صورت پذیرد.

3. محدود کردن کنترل‌های داخلی موضوع دستورالعمل به کنترل‌های داخلی حاکم بر گزارشگری مالی

آخرین بروز رسانی مطلب در شنبه ، 11 خرداد 1392 ، 14:45
 

اعلانات

حسابدار باید در حرفه خود صادق و منافع عمومی را بر منافع شخصی ترجیح دهد

ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست